top of page

Diş Eti Neden Şişer?

Diş Eti Neden Şişer?


Diş Eti Şişmesinin Birçok Nedeni Olabilir.


Diş etinizde şişme belirtileri gözlendiğinde en kısa zamanda bir diş hekimine danışılması ve daha ileri boyutlara ulaşıp çevre dokulara zarar vermeden erken safhada sebep olan etkenlerin elimine edilmesi gerekmektedir.


Diş etinizin şişmesi yetersiz ağız bakımı sonucu oluşan plaklar, diş çürükleri, diş fırçalama veya diş ipiyle ağızdan çıkartılamayan besin artıkları, B ve C vitamini eksikliği, ilaçların yan etkileri, hormon seviyelerindeki değişiklikler, mantar, bakteri veya virüslerin oluşturduğu enfeksiyonlar, sık rastlanmasa da ağız bakım ürünlerinin değişimi sebepleriyle açıklanabilir.


Özetle diş eti şişmesi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Durumun daha da ilerleyip çevre dokulara zarar vermesinin önüne geçmek gerekmektedir. Diş etleri şiştiğinde, durumun ihmal edilmeden ya da ertelenmeden diş hekimine danışıp tedavi yollarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Diş eti şişmesinin önüne geçmek için dişler günde 2 kez fırçalanmalı, diş ipi ve ağız bakım gargaralarını kullanmayı ihmal etmemeli ve düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gidilmelidir.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer? Diş eti kanaması fark edildiğinde ihmal edilmemesi gereken bir belirtidir. Diş Eti Kanamasının Belirtileri Nelerdir? Diş eti kanaması genelde fırçalama ve diş ipi kullanı

Alt çenenin asimetrik gelişimi, ileri vakalarda yüz asimetrilerine sebep olacak kadar bir sonuç doğurabilir. Büyük sağlık problemlerine neden olmadan bir an önce çözüme kavuşmasında fayda vardır. Alt

bottom of page