top of page

Diş Eti Kanaması Belirtileri Tedavisi

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

Diş eti kanaması fark edildiğinde ihmal edilmemesi gereken bir belirtidir.


Diş Eti Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Diş eti kanaması genelde fırçalama ve diş ipi kullanımı sonrası görülür. Fırçalama ve ip kullanımı travmatik olmamalıdır. Travmatik fırçalama ile sağlıklı diş eti de kanayabilir. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda vardır. Diş etlerimizin kanadığını tükürdüğümüzde, diş macunun veya fırçasının üstünde kan gördüğümüzde ve ısırarak yediğimiz sert gıdaların üzerinde görebiliriz.


Diş Eti Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Plağa bağlı diş eti hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi için var olan plağın ve diş taşlarının uzaklaştırılması gerekmektedir. Sertleşerek biriken diş taşına dönüşmüş dental plağın ancak Diş hekimi tarafından yapılan profesyonel temizlik ile uzaklaştırılması mümkündür. Düzenli olarak diş hekimini (yılda iki kez) ziyaret ederek, erken evredeki diş eti hastalığı daha ciddi bir duruma dönüşmeden tedavi edilebilir.


Eğer diş eti hastalığı ileri bir evredeyse (periodontitis), hastalıklı olan diş eti cepleri ve diş etindeki enfeksiyonu tedavi etmek için diş taşı temizliği ve kök düzeltmesi işlemi uygulanması gerekmektedir. Ultrasonik bir diş taşı temizliği aleti kullanarak dişetinin üzerinde ve altında biriken plağı, diş taşlarını ve yiyecek artıklarını temizler. Diş ve kök yüzeylerini el aletleri ile temizleyerek pürüzsüz ve hastalıktan tamamen arınmış hale getirmek gerekir. Diş taşlarını temizlemek için bazen lazer tedavisi de uygulanabilir.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Diş Eti Neden Şişer? Diş Eti Şişmesinin Birçok Nedeni Olabilir. Diş etinizde şişme belirtileri gözlendiğinde en kısa zamanda bir diş hekimine danışılması ve daha ileri boyutlara ulaşıp çevre dokulara

Alt çenenin asimetrik gelişimi, ileri vakalarda yüz asimetrilerine sebep olacak kadar bir sonuç doğurabilir. Büyük sağlık problemlerine neden olmadan bir an önce çözüme kavuşmasında fayda vardır. Alt

bottom of page