top of page

Ağrıyan Diş Çekilir Mi? Diş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Ağrıyan dişin çekilip çekilmemesi, durumun şiddetine, dişin durumuna, hastanın genel

sağlık durumuna ve diş hekiminin önerisine bağlıdır. Ağrıyan bir dişin altında yatan

sorunun belirlenmesi için bir diş hekimine danışmak önemlidir. Ayrıca, diş ağrısının

sebepleri çeşitli olabilir:


1. Çürük: En yaygın diş ağrısı nedenlerinden biri olan çürükler, dişin mine tabakasının erozyona uğraması sonucu oluşur. Tedavi edilmezse, çürük ilerleyerek dişin sinirine ulaşabilir.


2. Dişeti Hastalıkları: Gingivitis veya periodontitis gibi dişeti hastalıkları, diş etlerinde iltihaplanmaya ve ağrıya neden olabilir.


3. Diş Sinir İltihabı (Pulpit): Dişin içinde bulunan sinir dokusunun iltihaplanması durumunda, şiddetli ağrılar olabilir.


4. Diş Kırığı veya Kırılması: Dişin bir kısmının kırılması veya kırılması, ağrıya neden olabilir.


5. Apse veya İltihap: Diş kökündeki enfeksiyonlar apseye yol açabilir ve bu da ciddi ağrılara sebep olabilir.


6. Diş Sıkma veya Gıcırdatma (Bruxism): Geceleri dişlerin sıkılması veya gıcırdatılması, dişlerde ağrıya ve çene ekleminde rahatsızlığa neden olabilir.


7. Sıcak ve Soğuğa Hassasiyet: Diş minesindeki aşınma veya çürükler sonucu sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi ağrıya neden olabilir.


8. Yanlış Ağız Hijyeni: Dişlerin düzenli ve doğru şekilde temizlenmemesi, diş eti hastalıklarına ve ağrılara yol açabilir.


9. Dişlerin Çekilmesi: Diş çekimi sonrasında çekilen dişin yerinde oluşabilecek bir enfeksiyon veya komplikasyon ağrıya neden olabilir.


Her durumda, diş ağrısının nedenini belirlemek ve uygun tedaviyi almak için bir diş hekimine başvurmak önemlidir. Tedavi, ağrının nedenine ve dişin durumuna bağlı olarak değişebilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kanal tedavisi yapılan bir dişin ömrü ne kadardır?

Kanal tedavisi yapılan bir dişin ömrü, bir dizi faktöre bağlıdır ve her hasta için farklılık gösterebilir. İyi yapılmış bir kanal tedavisi ve uygun restorasyon ile birlikte iyi ağız hijyeni uygulandığ

Comentários


  • Instagram
  • YouTube
bottom of page